Хорс

Матеріал з Енциклопедія Рідної Віри
Перейти до: навігація, пошук

ХорсБог місяця. Уявлявся у вигляді човна, повозки, коня або перевізника в потойбічний світ. Хорсу не можна переходити дороги, інакше позбудешся сили і допомоги Богів (заборона переходити дорогу похоронній та весільній процесії, душа в цей час іде до раю, а шлюб твориться на небесах). З aнгл. мови horse - кінь. Хорс - це потойбічне Сонце, його часто плутають з денним Сонцем. На картинах "Козак Мамай" його уособлює кінь. Хорсу присвячені всі свята, які пов'язані з Місяцем. Найголовніше свято - Народження нового Місяця - Новий рік. Символ Місяця на православному хресті ставиться внизу, іноді замінюється косим хрестом, або черепом з костями. На образі людини Хорсу відповідає черево, звідси й походить каста вайшів (селяни) та ім’я Місяця - Василь (святкується 1 січня). У ведичній легенді Індра розриває Врітру на дві половини: одна стає місяцем, а друга - шлунком тварин. Місяць символізує також фалос: на Новий рік (похорони старого Сонця) відбувається засівання на Життя Вічне і фалосом-плугом зорюють двір. Роги Велеса позначають Місяць, а між рогами часто зображується образ Сонця у вигляді зірки чи хреста.

Острів Хортиця (раніше - Хортич) присвячений Богу Хорсу. Сам острів уявлявся у вигляді величезного човна, перевізника душ мертвих до Раю, тому на острові багато могил. Назва гроба за ПВЛ близька до Хорса: "Вложиша (тіло Володимира) в корьсту мороморяну".

Місце Хорса в святилищах і храмах човнового типу в західній частині на місці корми (хоромів), там де збираються всі (село). Там же розташовуються хори.

Згадується у Велесовій Книзі, ПВЛ, "Слові о полку Ігоревім".

До Хорса близькі за діями та іменем грецький, юдейський, мусульманський Харон (Харон, Аарон), індуський Кришна, євангельський Христос. Також близькі до Хорса індуський Шива (сивий Місяць), біблійний Яков (місячні окови), мусульманський Хурон та Муса (місяць, миска, муж). Єгипетський Бог Гор має варіанти імені Хор, Хорус, він син Ісіди і Осіріса, а Геродот ототожнював його з Аполлоном, що наближає його з одного боку до місячної сутності і в той же час вважається, що він є Богом Сонця, в тому числі і через його образ у вигляді сокола.

Посилання