Гойтосир

Матеріал з Енциклопедія Рідної Віри
Версія від 22:09, 19 березня 2018, створена Світовит (обговореннявнесок) (Згадки Гойтасира у Геродота, Історія. Кн.4. Мельпомена)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
Колиска-гойдалка

Гойтоси́р (Ойтосир, Ойтосір) (Γοιτόσυρος, Οιτόσυρος) — скитський Бог Місяця, тотожний грецькому Аполлону. Згадується Геродотом у книзі "Мельпомена". Перша частина слова "гойто" збереглася в значенні колиски-гойдалки і у відповідному вигуку "гойда". Колиски, як і гойдалки, що робилися у вигляді човнів, означають Місяць. Вислів "гайда" означає "пішли" – рух човна. Друга частина "сир" чи "сір" є також ознакою Місяця-сіренького; сіроманець – вовк, що супроводжує Місяць; "сир" – начинка до вареників, що робилися у формі Місяця з молока рогатої тварини, де роги означають Місяць. А "гайдар" – це вівчар. Намісник Бога на землі у різних народів зветься "сер", "сір", "цар", хоча значення "сірома", "сірий" може бути ознакою нижчого класу. Місяць виступає намісником Сонця в нижньому світі.

Згадки Гойтасира у Геродота, Історія. Кн.4. Мельпомена

59. Отже, все найважливіше скіфи мають у повному достатку. Що ж до іншого, то звичаї в них такі. Богів вони шанують лише таких найбільш за всіх — Гестію, потім Зевса і Гею, яку вважають за дружину Зевса. Після цих — Аполлона, Афродіту, Уранію і Арея. Цих богів шанують усі скіфи, а ті, що називають їх царськими скіфами, приносять жертви ще й Посейдонові. Скіфською мовою Гестія називається Табіті, Зевс, дуже правильно на мою думку, називається Папай, Гея називається Апі, Аполлон — Ойтосір, Афродіта Уранія — Аргімпаса, а Посейдон — Тагімасад. Статуй, жертовників і храмів вони за звичаєм не споруджують, за винятком Арея: для нього вони це роблять.

Посилання