Вій

Матеріал з svit
Версія від 20:39, 27 лютого 2017, створена Світовит (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

ВійБог потойбічного світу. Вій одним поглядом вбиває людей і перетворює в попіл міста і села; його убивчий погляд закривають густі брови і з'єднані вії. І тільки у тому випадку, коли потрібно знищити ворожі раті, або спалити вороже місто, піднімають йому вії вилами. Його віки асоціюються з пічною заслінкою, яка дуже гаряча і її можна зрушити стороннім предметом. Відгороджений від світла масивними чорними віками, Вій нагадує Землю-піч, що горить всередині, чорну ззовні. Всередині Вія-печі утримуються такі енергії, стикання з якими рівнозначно долученню до Нижнього Світу, а значить - або смерть, або безсмертя.

Вія нагадує святий Кас'ян: “Кас'ян схожий на людину, увесь в шерсті, вії довгі, аж до землі, і весь чорний. Кас'янові через вії погано бачити, і нечиста сила підіймає йому вії гуртом”. Ім'я Кас'ян пов'язане з кістьми мертвих.

Вій вважається одним із головних служителів Чорнобога, а також суддею над мертвими. Свято Вія відзначають в останній день лютого, аби розкривши йому вії випустити Сонце. Наступний день 1 березня вважається Ранком Сварожим.

Вівтар святилища-обсерваторії (кін. ІІІ тис. до н.д.) на острові Хортиця. Правий ріг Велеса є вією Ока

На острові Хортиця досліджено святилище-обсерваторія, якому понад 4 тис. років. На головному святилищі викладеного з каміння, яке можна пояснити як Око Боже, вія позначена сегментом від сходу літнього Сонця до сходу зимового Сонця.

Посилання