Апі

Матеріал з Енциклопедія Рідної Віри
Версія від 22:31, 19 березня 2018, створена Світовит (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
Скитська Богиня Апі

Апі (грець. Ἀπί) — скитська Богиня Землі. Згадується Геродотом у книзі "Мельпомена" і порівнюється з грецькою Богинею Землі Геєю, яка була матір'ю людей і великою оселею мертвих, похованих у її лоні. В руській мові слово "ап", "гоп" означає приземлення. З цього приводу є гарне прислів'я: "Не кажи "гоп", поки не перескочиш". З вигуком "гоп" пов'язується притупування в танці і назва основного українського танцю "Гопак".

Згадки Апі у Геродота, Історія. Кн.4. Мельпомена

59. Отже, все найважливіше скіфи мають у повному достатку. Що ж до іншого, то звичаї в них такі. Богів вони шанують лише таких найбільш за всіх — Гестію, потім Зевса і Гею, яку вважають за дружину Зевса. Після цих — Аполлона, Афродіту, Уранію і Арея. Цих богів шанують усі скіфи, а ті, що називають їх царськими скіфами, приносять жертви ще й Посейдонові. Скіфською мовою Гестія називається Табіті, Зевс, дуже правильно на мою думку, називається Папай, Гея називається Апі, Аполлон — Ойтосір, Афродіта Уранія — Аргімпаса, а Посейдон — Тагімасад. Статуй, жертовників і храмів вони за звичаєм не споруджують, за винятком Арея: для нього вони це роблять.

Порівняння

Звертаємо увагу на назву місяця "апріль", який виводять від грецького ἀπρίλι(ος) чи з латинського aprilis і, на думку дослідників, означає "той, що відкриває" (весну), чи "той, що зігрівається сонцем". Також місяць присвячують грецькій Богині кохання Афродіті (варіант - Aphros), або ж від етруського імені цієї Богині Апру (Apru). Простіше розділити "ап-ріль" і побачити, що перша може відноситися до Богині Землі Апі, а інша відповідає нашому слову "рілля" – зоране поле. Тобто у цьому місяці дійсно орють, тобто запліднюють Землю, зігріту Сонцем-Ярилом. Це порівняння зроблене для кращого розуміння значення імені Богині Апі.

Посилання