Ярило

Матеріал з Енциклопедія Рідної Віри
Перейти до: навігація, пошук
Сонцеслав Крижанівський. Ярило

Ярило (Ярбог, Яр) – весняний прояв Дажбога. Уявляється у вигляді юнака, який повний життєвих сил. Різдво святкують 25 березня на весняне рівнодення. Свято називається Благовіщення і воно рівнозначне Великодню, яке греко-ортодоксами і католиками вираховується за місячним циклом. Також ушановують Бога на 23 квітня через місяць після його Різдва. Західнослов'янське ім'я – Яровит. У греко-ортодоксів свято, яке пов'язується з цим періодом називається Запліднення Ісуса (Благовіщення) та Воскресіння Ісуса (Великдень), що підтверджує його зв'язок з Сонцем-Дажбогом, який щоразу вмирає і воскресає.

За своїм ім'ям Ярило близький до легендарного отця Ора з Велесової Книги. Ярило своїм промінням запліднює землю. Плуг, яким обробляється земля вважається запліднюючим символом. Тому землю плугом орють (ярять, запліднюють), а людина, яка це робить – орач, він є онуком Дажбожим, тобто помічником Бога на землі. Народи, які походять від отця Ора, називаються орійці (арійці).

В христосівській традиції Ярила замінює святий Юрій, який, в принципі, як ім'ям, так і народними переказами тотожний Ярилу. Про це згадує Федькович О.Ю., який з людської оповіді повідомляє, що у Прабога-Вседержителя було чотири сини і дочка. Другий син – Яр-Ярило – св. Юр. [див. Килимник, 1н.1 1994, 123].

Велесова Книга про Ярила

"А і то всякий день ко Богам зримо, які єсь Світ, його же речемо Перун, Дажбо, Хор і Яр і іншими іменами. Тако співаємо славу Богам і живемо милістю Божиською до утрати живота." (ВК, д.4г).

"То бо покропимо о Коляді ягничем і на Русаліях, в день Ярів, також на Красну Гору." (ВК, д.7а).

"Володарі наші єдині єсь: Хорс і Перун, Яро, Купалва, Лад і Дажбо". (ВК, д.8).

"І ті свята: первено – Колядь, і друге – Яр, і Красна Гора, і Овсена Велика і Мала." (ВК, д.37а).

"А Стрибог вітри ярити на землю ся іме. І тим Ладобог, іже править лади родинні і благості всякі, і Купалбог, який до Митниці правити має і всячеське омовіння, і Ярбогу, іже править ярим квітінням і Русаліями, Водничами, і Лісичами, і Домовичами. А Сварог тими править." (ВК, д.38а).

Посилання