Ява

Матеріал з svit
Перейти до: навігація, пошук
Тризуб - державний Герб України
Триглав у світогляді за Світовитом Пашником

Ява – життєва (явна) сутність, символізує день, літо. Одна з трьох сутностей Триглава-Тризуба (правий зуб), що при східній орієнтації розташований із сонячного боку. Ява протистоїть Наві (потойбічному світу мертвих). На Cвітовому Дереві Яву символізує стовбур.

Ява у Велесовій Книзі

ВК подає Яву, як складову Триглава: "А так ми зримо воспять і речемо: "Же бо ми стидаємося Наву, Праву, Яву знати й обаполо тирла відати і доумити?", "Права бо єсь невідомо уложена Дажьбом, а по ній, яко пряжеся, тече Яв, і та соутворює Живот наш. А то, коли одійде, Смерть єсь. Явь єсь текуча, і творена в Праві. Нав бо єсть по тій: до тої єсть Нава, і по тій єсть Нава, а в Праві же єсть Явь." [ВК, 1а].

За Велесовою Книгою Свентовид, як і Дажбог, є Богом Прави і Яви: "І Богу Свентовиду славу речемо: се бо є Бог Правія і Явія, і тому поємо пісні, яко свят єсь, і чрез нього відимо світ зримий і Яви буття. А й той нас од Наві убереже і тому хвалу поємо. Поючи пляшемо йому і взиваємо Богу нашому, яко той Землю, Слонце-Суне наше, і Звізди держе, і Світ кріпить." [ВК, д.11а]. Дажбог в Триглаві має стояти праворуч: “І се перве має на чолі Дажбог, по ньому ж творимо [треби]. Се бо ми Главу речемо, яко став ов одесну [*праворуч] нас, і буде се начальником. І як він став, і тому се радіємо про своє, бо ощадить.” [ВК, д.33]

Посиланя