Щедрівки
Щедрівки – обрядово-величальні пісні, які виконуються на Щедрому вечорі перед Новим роком. Щедрівки мають характерний приспів, який відобразився на назві пісень: "Щедрий вечір, святий вечір, добрим людям на здоров'я".
У щедрівках висловлюється побажання господарю та членам його родини багатого врожаю, добробуту, приплоду худоби, доброго роїння бджіл. Поетичне слово в щедрівках і колядках виконує магічну функцію. Вважається, чим більше дітей-полазників завітає до хати, тим щедрішим буде новий рік.
Причини невідповідності до пори року
Іноді дослідники звертають увагу на невідповідність змісту пісень до пори року, коли в щедрівках співається про ластівок чи зозуль, і висловлюють версію, що ці пісні, як і сам Новий рік із засіванням є весняним явищем ("... прилетіла ластівочка", ... "ой, сивая зозуленька"). Слід наголосити, що приліт зазначених птахів в Україні спостерігається з середини квітня, тобто не під старий Новий рік 1-го березня, навіть не 1-го квітня їх теж не спостерігаємо. Тому слід до цього відноситися як до образності, а самих птахів сповісниками події (свята). Теж саме ми спостерігаємо в обрядах Народження, Вінчання і Поховання, в яких при будь-якій порі року проводять засівання на добробут, а часто саме птахи сповіщають про подію. Звичайно, що весняний приліт птахів і засівання ярових виступив основним поштовхом для уявлень людини на воскресіння Природи. Є щедрівка, де зазначається про щебетання ластівки і зустріч Весни у майбутньому, що не відповідає поділу на календарні пори року. Тим більше, що Нові роки в різних народів відзначалися практично в усі 12 місяців, вони могли бути як основними, так і додатковими другорядними. Припускаємо, що для різних пір року існували відповідні щедрівки.
Приклади щедрівок
Господарю
- Чи дома, дома пан господар?
- Приспів:
- Щедрий Вечір – добрий вечір,
- Добрим людям на здоров'я!
- А ми знаємо, що він вдома.
- Сидить же він кінець стола.
- А на ньому шуба люба,
- А на шубі – поясочок.
- На поясочку калиточка,
- А в калиточці – мільйон гривень.
Щедрик
- Щедрик, щедрик, щедрівочка,
- Прилетіла ластівочка,
- Стала собі щебетати,
- Господаря викликати.
- Будем її годувати,
- Скоро весну зустрічати.
- Щедрик, щедрик, щедрівочка,
- Прилетіла ластівочка.
Посилання
Пісенник / Упорядник С.Д. Пашник. – Запоріжжя: Руське Православне Коло, 7523 (2015). – 40 с. (docx)