Щедрівки

Матеріал з svit
Перейти до: навігація, пошук

Щедрівки – обрядово-величальні пісні, які виконуються на Щедрому вечорі перед Новим роком. Щедрівки мають характерний приспів, який відобразився на назві пісень: "Щедрий вечір, святий вечір, добрим людям на здоров'я".

У щедрівках висловлюється побажання господарю та членам його родини багатого врожаю, добробуту, приплоду худоби, доброго роїння бджіл. Поетичне слово в щедрівках і колядках виконує магічну функцію. Вважається, чим більше дітей-полазників завітає до хати, тим щедрішим буде новий рік.

Причини невідповідності до пори року

Іноді дослідники звертають увагу на невідповідність змісту пісень до пори року, коли в щедрівках співається про ластівок чи зозуль, і висловлюють версію, що ці пісні, як і сам Новий рік із засіванням є весняним явищем ("... прилетіла ластівочка", ... "ой, сивая зозуленька"). Слід наголосити, що приліт зазначених птахів в Україні спостерігається з середини квітня, тобто не під старий Новий рік 1-го березня, навіть не 1-го квітня їх теж не спостерігаємо. Тому слід до цього відноситися як до образності, а самих птахів сповісниками події (свята). Теж саме ми спостерігаємо в обрядах Народження, Вінчання і Поховання, в яких при будь-якій порі року проводять засівання на добробут, а часто саме птахи сповіщають про подію. Звичайно, що весняний приліт птахів і засівання ярових виступив основним поштовхом для уявлень людини на воскресіння Природи. Є щедрівка, де зазначається про щебетання ластівки і зустріч Весни у майбутньому, що не відповідає поділу на календарні пори року. Тим більше, що Нові роки в різних народів відзначалися практично в усі 12 місяців, вони могли бути як основними, так і додатковими другорядними. Припускаємо, що для різних пір року існували відповідні щедрівки.

Приклади щедрівок

Господарю

Чи дома, дома пан господар?
Приспів:
Щедрий Вечір – добрий вечір,
Добрим людям на здоров'я!
А ми знаємо, що він вдома.
Сидить же він кінець стола.
А на ньому шуба люба,
А на шубі – поясочок.
На поясочку калиточка,
А в калиточці – мільйон гривень.

Щедрик

Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати.
Будем її годувати,
Скоро весну зустрічати.
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.

Посилання

Пісенник / Упорядник С.Д. Пашник. – Запоріжжя: Руське Православне Коло, 7523 (2015). – 40 с. (docx)