Числобог

Матеріал з Енциклопедія Рідної Віри
Перейти до: навігація, пошук

Числобог – Бог часу, літер, чисел, календаря. Велесова Книга: "Числобог учте [*порахує] дні наші і речіть Богові числа свої, чи бути Дню Сварожому, чи бути Ночі." [ВК, д.11б]. Можливо це одне із імен Бога Місяця Хорса, адже він є основним світилом для виміру часу. В місячно-сонячному календарі кожне 1 число відповідало Місяцю-молодику, тому його поява слугувала для нового відрахування днів, тижнів, місяців. У греків йому відповідає Кронос, у римлян – Сатурн.

Походження слова

Праслов'янське čislo походить з первісного *čitslo «число, номер», утвореного за допомогою суфікса -slo від *čit-ti «читати, рахувати, помічати, брати до уваги». Праслов'янське čit-slo споріднене з читати. (За М.Фасмером). Схоже слово в слов'янських мовах: моск., укр. - число́, словацька - číslo, чешск. číslo. Слово "число" знаходять в лексиці з 10 ст.

Опис Цислбога з Ретри за А.Г.Машем (Бергін, 1771 р.)

Цислбог

Якщо попередній Бог є образом Сонця, то цей повинен бути посаджений поряд з ним, тому що тут ми маємо справу з образом Місяця. Статуетка важить 1 фунт 12 і 1/2 лотів, висота без підставки складає 6 і 1/2 дюйма. Усередині вона порожниста і відлита таким чином, що стрижень, на якому вона кріпилася, проходить ззаду між ніг, нічим не прикритий. Благородна патина свідчить про справжню давнину предмету.

Передня сторона тіла

Лице на цій статуетці людське, трохи спотворене, без бороди, на голові спереду неохайне скуйовджене кучеряве волосся. Груди серйозно пошкоджені вогнем, руки невиразні. Нижня частина тулуба прикрита одягом зі складками, що досить схоже на описане вище зображення. Ноги стоять прямо і простір між ними заповнений металом, завдяки чому стрижень, на якому встановлюється Бог, з передньої сторони прикритий. Підставка відсутня.

Місяць

Місяць, з якого на відстані в 4 дюйма стирчать роги, представлений ​​розколотим, так що зображення як би проникає через Місяць. На передній стороні Місяць проходить впоперек грудей, а на зворотному боці - впоперек спини. На лівій стороні висить чотирикутний сагайдак, в який вкладено чотири стріли.

Задня сторона

Зі зворотного боку на голові щось на зразок шолома, який на потилиці вище, ніж спереду і складки якого сходяться до чола. Руки тут ледь помітні. Під місяцем йде фалда (поли) зі складками. Ліва нога на цій стороні відсутня, і її місце займає стрижень.

Написи

Написи наступні. На сагайдаку з передньої сторони КРІККІ, а зі зворотного на Місяці - РЪЕТРА, а внизу поруч зі стрижнем - ЦИСЛБОГ. Перше слово, як здається, на грецькою мовою щось на зразок КРІГ - можливо, це означає кільце на руці, а взагалі річ, яку навішують, тобто амулет. Друге слово визначає місце, де шанувався цей ідол - Ретра. Третє складено з двох частин - Цисл і Бог. Мені воно невідомо.

Літ.: Андреас Готтлиб Маш. Сокровища Ретры // Пер. с немецкого А.А. Бычкова. - М.: ИЦ "СЛАВА!", 2006. - 352 с.

Посилання