Триглав (символ)

Матеріал з Енциклопедія Рідної Віри
Перейти до: навігація, пошук
Тризуб - державний Герб України
Триглав у світогляді за Світовитом Пашником

Триглав (Тризуб, Трійця) – священний символ і державний Герб Русі-України, що поєднує Праву, Яву і Наву. Згідно світогляду пропонуємо наступне розташування глав: Посередині – Перун (Права – закон Божий, згідно якого відбувається як народження, так і смерть), праворуч від нього – Дажбог (Ява, чоловіче начало), ліворуч – Мокоша (Нава, жіноче начало, іноді замінюється на чоловіче місячне божество). Чоловічий і жіночі початки сходяться у нижній частині Триглава у зародку яйці, іноді косий хрест (смерть, Хорс), і згідно Закону Божого відбувається народження: у верхній частині на середній главі іноді позначається прямим хрестом. Це є символом Роду: чоловік, жінка – зародок, з якого народжується дитина. Триглав є священним символом Руської Православної Віри і держави Русь-Україна. За образом Триглава, який вписується у восьмикутну зірку, будуються православні храми і твориться календар: люди заходять із західної частини храму (вечір, осінь, смерть, зародок), їхні обличчя мусять бути оберненими до вівтарної частини храму (схід, ранок, весна, народження), праворуч – південна частина (день, літо, Ява, Білобог), ліворуч – північна частина (ніч, зима, Нава, Чорнобог).

Триглав у Велесовій Книзі

Велесова Книга зазначає: "Се бути перво Триглаву поклонятися маємо і тому велику славу поємо" [ВК, д.11а].

Триглав складається із трьох частин: "А так ми зримо воспять і речемо: "Же бо ми стидаємося Наву, Праву, Яву знати й обаполо тирла відати і доумити?", "Права бо єсь невідомо уложена Дажьбом, а по ній, яко пряжеся, тече Яв, і та соутворює Живот наш. А то, коли одійде, Смерть єсь. Явь єсь текуча, і творена в Праві. Нав бо єсть по тій: до тої єсть Нава, і по тій єсть Нава, а в Праві же єсть Явь." [ВК, д.1а].

Під символами Триглава на знаменах збиралися руси: "І се бо Триглав наш остяжить [*збере] нас" [ВК, д.25].

Дажбог в Триглаві має стояти праворуч: "Дажбог, по ньому ж творимо [треби]. Се бо ми Главу речемо, став ов одесну [*праворуч] нас" [ВК, д.33].

Триглав у різних релігіях

Дрогобицький костел св. Бартоломія, кінця XIV—XVI століть. Приклад означення Триглава-Трійці: Права (голова, середина), Ява (рука, праворуч) і Нава (нога, ліворуч)
«Норни». Худ. Дж. Л. Лунд (J.L. Lund). 1884

Юдо-євангелісти перейняли стародавній світогляд більш ранніх релігій і використало Триглав у своїх цілях. Це переш за все розуміння святої Трійці: Бог Отець, Син і Святий Дух. У храмах праворуч від Райських воріт виставляють образ свого Бога Сонця - Ісуса Христоса. Ліворуч стоїть Діва Марія (Мати Земля), але має бути Марія Магдаліна (Мокоша), яка в народній традиції є дружиною Ісуса. Можливо, через те, що Ісуса в основних Євангеліях зробили неодруженим, то сталася підміна Марій. Над Вратами часто ставлять Діву Марію з дитиною на руках, що символізує народження нового життя. Дитя - це один із проявів Перуна, на зразок Купідона чи Амура, які є стрільцями, а середній зуб якраз і зображає стрілу, що влучає у сердечко. Окрім того, коли Райські Врата закриті, то посередині утворюється видовжений хрест, що також позначає Перуна - головного Брахмана (брама - ворота).

Старому заповіті зустрічаємо іншу трійцю: Абрахама, Ісаака і Якова. Ці ж персонажі мають відповідник у мусульманстві: Ібрагім, Іса і Муса. І всім відома трійця в індуїзмі: Брахма, Вішну і Шива. Всі ці приведені боги і родоначальники символізують відповідно: Прав, Яв, Нав.

Майже аналогічну символіку трійці складають Норни в германо-скандинавській міфології - три жінки, чарівниці, які володіють чудодійним даром визначати долі світу, людей та навіть Богів: Урд — що означає минуле або доля; Верданді — що означає теперішнє або становлення; Скульд — що означає майбутнє або борг.

Посиланя