Сонцестояння

Матеріал з Енциклопедія Рідної Віри
Перейти до: навігація, пошук
Дати і час сонцестоянь і рівнодень за UTC

Сонцестояння — момент часу, у який центр Сонця проходить або через найпівнічнішу точку екліптики, що має схилення +23° 27' (точка літнього сонцестояння), або через найпівденнішу її точку, що має схилення -23° 27' (точка зимового сонцестояння). У році два сонцестояння — зимове й літнє.

Дати сонцестояння в наш час

У північній півкулі зимове сонцестояння відбувається 21 грудня (22 грудня перед початком високосного року), і тоді спостерігається найкоротший день (і найдовша ніч), а літнє — 21 червня (20 червня у високосний рік), і тоді спостерігається найкоротша ніч (і найдовший день). Так на широті Києва ніч 21 червня (на 22) становить 7/46/40 г/х/с, до півночі скорочується, до півдня зростає. На екваторі ніч має 12/00/08 г/х/с, на північному полярному колі, де широта 66°33′44″, дорівнює нулю. У південній півкулі на зазначені дати припадають, відповідно, літнє й зимове сонцестояння.

У середніх широтах, протягом року навесні й на початку літа, Сонце щодня підіймається усе вище над обрієм, а в момент літнього сонцестояння зупиняється й змінює свій рух на зворотний. Потім воно щодня опускається усе нижче й зрештою, у момент зимового сонцестояння, знову змінює свій рух на зворотний й починає підійматися.

У моменти сонцестоянь Сонце у своєму видимому русі по екліптиці найбільше віддаляється від небесного екватору і досягає найбільшого схилення, північного або південного.

Внаслідок того, що проміжок часу між двома послідовними проходженнями Сонця через ту саму точку сонцестояння не збігається із тривалістю календарного року, моменти сонцестояння рік у рік зміщуються відносно початку календарної доби. Моменти сонцестояння наступають у простий рік на 5 годин 48 хвилини 46 секунд пізніше, ніж у попередній, а у високосний -на 18 годин 11 хвилин 14 секунд раніше; тому моменти сонцестояння можуть припадати на дві сусідні календарні дати. Літнє сонцестояння, коли Сонце має найбільше північне відмінювання, настає в середньому 21 червня. Цей день уважається початком астрономічного літа — Сонце вступає до знаку Рака. Зимове сонцестояння, при найбільшому південному схиленні Сонця, настає 22 грудня й уважається початком астрономічної зими — Сонце вступає до знаку Козорога.

Протягом декількох сусідніх днів сонцестояння Сонце майже не змінює схилення, його полуденні висоти в небі майже незмінні; звідси й походить сама назва сонцестояння. Зі спостережень висот Сонця біля епох обох сонцестоянь виводиться величина нахилу площини екліптики до площини екватора.

Сонцестояння у календарях релігійних організацій

Сонцестояння є одним із найбільших свят в різних народів світу. В календарі Руського Православного Кола дати свят виставлені за постійним сонячним календарем, що збереглися в духовній традиції. Відставання у кілька днів прийнятого державами григоріанського календаря від астрономічних подій у цьому випадку ігнорується для збереження системи. Дата зимового сонцестояння відзначається 25 грудня (Різдво Божича, Коляда), дата літнього сонцестояння - 24 червня (Купало). Інші рідновірські організації часто зміщують свята сонцестояння на астрономічну дату в накладці на державний календар, але в той же час інші свята календарного кола не зміщуються до цієї відповідності, чим руйнується традиційна система. Пропонувалося таким громадам у разі крайньої необхідності писати свята з традиційними датами, а через риску для орієнтації ставити відповідність в державній календарній системі, наприклад: Різдво 25 грудня - 21 грудня державного календаря. Аналогічно зробити відповідні записи для всього річного кола. В такому випадку залишається традиція і в той же час дати матимуть астрономічну відповідність, але і в цьому випадку потрібна додаткова регуляція.

Юдо-євангелісти зимове сонцестояння святкують також 25 грудня (Різдво Ісуса Христоса). Літнє сонцестояння - 24 червня (Різдво Іоана Предтечі). Врахуємо, що східна церква після переходу держав на григоріанський (католицький) календар в 1918 р. і надалі користується юліанським календарем, але наклала його на державний стиль. Відповідно штучно отримані дати 7 січня (Різдво Ісуса Христоса) і 7 липня (Різдво Іоана Предтечі).

Дивись також


Посилання