Світове Яйце

Матеріал з svit
Перейти до: навігація, пошук
Писанка
Могила-Яйце
Яйце в нижній частині Триглава

Світове Яйце – символ зародження Всесвіту. Люди уявляли Всесвіт у вигляді величезного яйця. Все яйце називаємо Родом Всевишнім, а люди на землі є його відображенням. Рід поділяється на чоловіка і жінку та їхніх дітей. З верхньої частина Світового Яйця твориться Твердь Небесна - Батько-Сварог, з нижньої - Твердь Земна - Мати-Рогань (Рожаниця), з жовтка - Сонце-Дажбог, з білка - Вода-Мокоша. Сонце і Вода є братом і сестрою, і одночасно нареченим і нареченою (нарікаються братом і сестрою). Це поєднання у вигляді жовтої і синьої фарб відображено на державному прапорі Русі. Між Небом і Землею існує повітря – Стрибог. Іноді під Яйцем (Золотим Яйцем) розуміється Сонце.

Культ Світового Яйця

У багатьох народів світу існує культ Світового Яйця. Символ зародку розписується у різні форми: писанки, дряпанки, крашанки та. ін. Як правило ушанування Яйця відбувається на Великодні свята, коли пробуджується природа: птахи, плазуни відкладають яйця.

Яйце згадується у Велесовій Книзі: Се бо Дажбо створив нам Яйце (Вєйцє), яково же єсть світ-зоря нам сяюча. (ВК, д. 1а). В українських народних казках завдяки Яйцю людина отримує різні щедроти, багатство: "Яйце-Райце", "Яйце-бильце", "Курочка ряба" та інші.

Більш ранні поховання людей робилися у вигляді величезного Яйця - курганні могильники, які часто обкладалися камінням наче шкаралупою. Подібне Яйце-могилу ми бачимо і на символі Триглава (Тризуба) в нижній частині. Як символ зародку і потойбіччя в середині Яйця на Триглаві зображена п'ятикутна зірка.

Посилання