Перунова стріла

Матеріал з svit
Перейти до: навігація, пошук
Валерій Войтович - Перун

Перунова стріла — так називають блискавку, а при її появі наголошують, що то Перун б'є по Велесу. На середньому зубі Триглава (Тризуба) зображена стріла (копіє), яка б'є у сердечко (чоло) або між ріг Велеса. Бокові зуби, якщо малювати прямими лініями, також нагадують блискавки.

Перунова стріла (Фульгурит)

Фульгурит

Також Перуновою стрілою називають спечений від удару блискавки пісок (чи інша дрібнозерниста гірська порода) або слід від такого удару на будь-якій суцільній породі. Інша назва - фульгурит (від лат. fulgur - блискавка і грец. -eidēs - подібний).

Загальний опис

Фульгурити зустрічаються доволі рідко, найчастіше — на скелястих вершинах гір і в районах з високою грозовою активністю.

У піску та інших дрібнозернистих теригенних відкладах при попаданні блискавки утворюються трубочки — кластофульгурити. Оплавлені поверхні будь-яких твердих гірських порід називають петрофульгуритами [1].

Кластофульгурити являють собою трубочки, як правило, розгалужені знизу, з гладенькою внутрішньою поверхнею і шорсткою зовнішньою. Діаметр досягає кількох сантиметрів, довжина — кількох метрів. Найчастіше вони утворені зі звичайного кварцевого піску (діоксиду кремнію). Удар блискавки та швидке охолодження надають йому аморфної структури. Цей аморфний діоксид кремнію — мінералоїд, що відомий як лешательєрит. Іноді його відносять до імпактних порід (хоча в першу чергу це поняття стосується порід, змінених у результаті удару метеориту.

Історія досліджень

Давні слов'яни вважали фульгурити зброєю Перуна, звідти походить їх народна назва — «перунові стріли». Перший науковий опис фульгуритів і їх зв'язку з ударами блискавки був зроблений у 1706 році пастором Девідом Германом [2]. Згодом, численні фульгурити знаходили поблизу тих місць, де людей вражала блискавка. Чарльз Дарвін під час своєї навколосвітньої подорожі на кораблі «Бігль» знайшов на піщаному березі поблизу Мальдонадо (Уругвай) кілька дивних скляних трубочок, які занурювались в пісок вертикально донизу більше ніж на метр. Він дав детальний опис їх розмірів і пов'язав їх утворення з електричними розрядами блискавок. Американський фізик Роберт Вуд, який дивом врятувався від удару блискавки, знайшов фульгурит майже триметрової довжини.

Утворення

При попаданні потужного розряду блискавки в поверхню Землі в товщі ґрунту зі спеченого кварцу (SiO2) формуються порожні розгалужені трубки (фактично — скляні) з гладкою або вкритою дрібними пухирцями внутрішньою поверхнею. Іноді утворюються окремі скляні краплі розміром від 0.1 до 3 мм в діаметрі. Утворення скляної трубочки пов'язане з тим, що між піщинками завжди знаходиться повітря, насичене вологою. Електричний струм блискавки силою в 1000 А за долі секунди нагріває вологонасичене повітря до температури близько 3000°C, що призводить до вибухоподібного росту тиску розпеченого повітря між піщинками і розширення каналу, яким тече струм. Нагріте іонізоване повітря уворює циліндричну порожнину всередині розплавленого піску. Наступне швидке охолодження зафіксовує характерну форму фульгуриту — скляну трубочку в піску.

Примітки

1. Лысюк А. Ю. Фульгуриты и их роль в формировании минералогического облика литосферы.

2. Богданов К. Молния: больше вопросов, чем ответов. // Наука и Жизнь, №2. — 2007.

Література

1. Петрографический словарь. — М.: Недра, 1981.
2. Аблесимов Н. Е. Фазовые и элементные отношения при образовании фульгурита по базальту / Н. Е. Аблесимов, А. Г. Цюрупа, В. Г. Липатов // Доклады АН СССР. — 1986. — Т. 290. — № 6. — С. 1454—1457.
3. Лазаренко Є.К., Винар О.М. Мінералогічний словник, К.: Наукова думка. - 1975. – 774 с.

Молитва із застосуванням Перунової стріли

Перуновим стрілам надають магічної властивості і використовують при лікуванні. Набрати у миску чи іншу посудину води. Промовляти тричі, гасячи три жаринки зі священного багаття (або ритуальні свічки), потім опустити у воду Перунову стрілу, зачитавши молитву "Перунова стріла". Або, читаючи молитву, перелити воду через отвір у камені в іншу посудину - вода освячується:

Перунова стріла
Перун бив,
Стрілку згубив,
Перуниця йшла,
Стрілку знайшла,
Дажбожим онукам
На здоров'я дала,
У поміч, на ліки,
Щоб не хворіли
До віку!

Посилання