Миробог

Матеріал з Енциклопедія Рідної Віри
Перейти до: навігація, пошук
Образ Миробога

Миробог (Мир) – осінній прояв Дажбога. Різдво припадає на осіннє рівнодення 24 вересня. Ушановується також 25 жовтня через місяць після Різдва (див. аналогічне перенесення у Ярила). На цей час сонце стає "мирним" і наближається до "смерті", тобто завершується річне Коло. Уявляється дідом. Друге ім'я Лад. Західнослов'янське ім'я - Поревит. Миробог за ім'ям тотожний ведичному Митрі, христосівському Дмитру.

Миробог в календарній і мітологічній системах

На кожну сонячну точку сонцестояння і рівнодення припадає вмирання одного прояву Сонця і воскресіння в іншому. В річному колі Сонце було Колядою – дитиною, Ярилом – юнаком, Купалом – чоловіком, а його останній період – Мир-дід. Федькович О.Ю. з людської оповіді повідомляє, що у Прабога-Вседержителя було чотири сини і дочка. Так от четвертий наймолодший був Лад або Мир, з якого зробили Дмитра. [2, 123]. У нас виникає до цього свідчення тільки питання: чого Лад чи Мир є наймолодшим? Це може бути у тому випадку, якщо Новий рік відзначали з осені. Обидві складові "Мир" і "Лад" є в імені Володимир, а билинний князь названий Красним Сонечком, бо мітологічно уособлює осінній прояв Сонця. [4, 5]. Складова "Лад" підтверджується Велесовою Книгою у вигляді Бога Лада при структурованому переліку Богів: «Володарі наші єдині єсь: Хорс і Перун, Яро, Купалва, Лад і Дажбо». [1, ВК,8]. Тобто сонячні Боги стоять у наступному чергуванні: Яр – весна, Купало – літо, Лад – осінь, Дажбо – зима.

А також в імені отця Богумира (осіннє сонце), який був перед отцем Орієм (весняне сонце): «А по Богумиру був Орій з синами своїми». [1, ВК,10]. Аналогічно в Євангелії Іоанн Хреститель є предтечею Ісуса Христоса.

На святилище біля села Буші (Ямпільського р-ну Вінницької обл.) Валентин Даниленко прочитав надпис над рельєфом, де був відображений жрець, що стоїть на колінах перед деревом з півнем на вершечку, а позаду нього стоїть олень. Надпис повідомляв: «Аз есмь Миробог жрець Ольгов». Із цього тексту треба розуміти, що символом Миробога як осіннього Сонця є Олень. І, напевне, Оленя (або його молоко), як священну тварину, приносять у жертву Миробогу під час осінніх полювань. [5]. Степан Наливайко ототожнює Митру зі слов’янським Миром. І наводить свято врожаю у іранців під назвою Міхраган. [3, 225]. Частка «ган» може символізувати народження (або смерть), тому міхраган – це народження Митри.

Аналогічно до весняного розташування свят, коли Ярило (Юрій) ушановується через місяць після рівнодення (24 квітня), Миробогу відповідає Дмитро. Церковна дата Дмитра 26 жовтня, ми виправляємо на 25 жовтня згідно загальний правил датування сонячних свят.

Література

1. Велесова Книга / Упор., перек., ком. С.Д. Пашник. – Запоріжжя: Руське Православне Коло, 7523 (2015). – 192 с.
2. Килимник С. Український рік у народних звичаях в історичному освітленні: У 2 кн. – Кн.1. – К.: Обереги, 1994. – 400 с. 3. Наливайко С.І. Таємниці розкриває санскрит. – К.: Вид. центр "Просвіта", 2000. – 288 с.
4. Пашник С.Д. Князь Володимир і хрещення Русі. – Запоріжжя.: Руське Православне Коло, 7523 (2015). – 28 с.
5. Пашник С.Д. Святилище біля села Буша. – www.svit.in.ua/sva/mi6. Килимник С. Український рік у народних звичаях в історичному освітленні: У 2 кн. – Кн.1. – К.: Обереги, 1994. – 400 с.

Дивися

Лад (Бог)

Посилання