Метонів цикл

Матеріал з svit
Перейти до: навігація, пошук

Метонів цикл — проміжок часу у 6940 діб, який застосовують для узгодження тривалості тропічного року та синодичного місяця у місячно-сонячному календарі.

Запропоновано давньогрецьким астрономом Метоном 443 року до н.е. на основі спостереження, що 19 тропічних років (6939,60 діб) майже дорівнює 235 синодичним місяцям (6939,69 діб). Тобто, через 19 років місяць перебуватиме у тій самій фазі.

Це співвідношення лежить в основі деяких місячно-сонячних календарів. Зокрема, його застосовують для обчислення дати Великодня у христосівстві.

Метонів цикл складався, таким чином, з 235 місяців ( 6940 днів), при цьому 12 років містили по 12 місяців кожен, 7 років - по 13 місяців кожен, 125 місяців були повними, 110 - неповними. Різниця між тривалістю 19 сонячних років і тривалістю 235 місячних місяців , будучи незначною , все ж накопичувалася з роками. Майже через сторіччя астроном Каліпп Кізікський (370-300 рр. до н.е.). Вніс в Метонів цикл поправку: з четвертого 19-річного циклу він виключив один день (оскільки 19 х 4 сонячних років вже на добу були коротше 235 х 4 місячних місяців), замінивши один повний місяць неповним. Поправка Каліппи, яка значно зблизила періоди тривалості 19 сонячних років і 235 місячних місяців (періоди, які, взагалі кажучи, збігаються випадково), полягала в тому, що з кожних чотирьох метоновому циклів (тобто кожні 76 років або Каліпів цикл) віднімався один день, тобто один повний місяць замінювався неповним. [2].

Мітологія

Дев'ятнадцятирічний цикл Місяця відомий у мітології. За Діодором Сицилійським, гіпербореї в гімнах неспинно оспівують Аполлона, коли він з'являється в них кожні 19 років. [1]. Аполлона переважно вважають Богом Сонця, але,судячи за ім'ям і його діями, він більше схожий на потойбічне Сонце - Місяць. Аналогічна плутанина виникає з Хорсом. Тому треба вважати, що кожні 19 років повторювалася подія, яка Сонце і Місяць виставляла в одну календарну позицію. Припускаємо, що таке могли використовувати при сонячному календарі. Чекали, коли сонцестояння припаде на 24 число, а через 8 днів зустрінуть молодого Місяця, як це відображено в послідовності календарних свят. Наприклад, Різдво Коляди 24 (25) грудня - Різдво Місяця 1 січня.

Література

1. Гіперборея.
2. Метонів_цикл.