Кум

Матеріал з svit
Перейти до: навігація, пошук

Кум, кума́, кумівство — хрещений батько (мати) по відношенню до батьків хрещеника та хрещеної матері (батька). А також хрещені батько і мати по відношенню один до одного. У минулому подібними зв'язками зазвичай підтверджували та зміцнювали дружні стосунки, тому слово часто використовувалося в значенні друг, товариш, приятель.

Виникнення кумівства

Кумівство - це обрання народженій дитині "других батьків" - її опікунів та покровителів. Між потойбічним і явним світом якби йде боротьба за новонароджену дитину. І раніше дитину 40 днів не виносили за межі двору, аби її не забрали назад у навний світ. Заборона виходити за межі двору стосувалася і матері до закінчення післяпологового очищення. На 40-й день приходили за домовленістю підмінні батьки, яких не знали потойбічні сили, і відносили дитину на посвячення до храму. Дитину в храмі приєднували до Роду земного і нею вже опікувалися Боги верхнього світу. Після посвяти дитини підмінні батьки стають хрещеними батьками для дитини (або ще називають їх святинними, божатими батьками) і кумами, як між собою, так і для батьків дитини. Хрещені батьки допомагають виховувати дитину. Звичайно, сучасне життя внесло корекцію у звичаї, але деякі елементи зберігаються донині. У куми, як правило, беруть найближчих друзів, а то й родичів. Куми не мають бути між собою у шлюбі.

Література

  • Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В.Т.Бусел. – К.; Ірпінь: Перун, 2001. – 1440 с.