Гавриїл

Матеріал з svit
Перейти до: навігація, пошук

Гавриї́л (Гаврило) (івр. ‏גַּבְרִיאֵל‏‎‎‎, греч. Αρχάγγελος Γαβριήλ) — один із семи святих архангелів (архистратигів), зветься теж «Лівою Рукою Бога», керівник чину херувимів, що оточують Божий Престол.

Гавриїл вважається Божим вісником та посланцем, що оголошує про важливі події на землі. Він вперше згадується у Біблії в книзі Даниїла посланим для пояснень видінь пророку Даниїлу про майбутнє панування селевкідів (Дан. 8:16-26), призначеної спокути за переступ для юдейського народу у вигляді вигнання на 70 років, приходу Месії, його безневинної жертви та часи нового завіту (Дан. 9:21-27).

У біблійній традиції Гавриїл теж вважається вісником смерті чи Божим посланцем. Він — ангел змій, саду і херувимів, іншими словами — вартовий раю.

Гавриїл предвістив народження Івана Хрестителя та Ісуса Христа (Дан. 7:13, Дан. 9:26).

Гавриїл в Новому Заповіті

Гавриїл говорить важливі звістки і має владу забирати в людини можливість говорити. Як у випадку предвіщення народження Івана Хрестителя у розмові із Святим Захарієм - Архангел Гавриїл був посланий Богом сповістити йому про народження сина. Він промовив Захарії: “Я Гавриїл, що стою перед Богом; мене послано говорити з тобою і принести тобі цю благовість. Ось замовкнеш і не зможеш говорити аж до дня, коли це здійсниться, за те, що не повірив словам моїм, які збудуться свого часу” (Лк. 1:19-20). У Новому Заповіті, Гавриїл є ангелом який відвідує Марію, щоб об'явити їй що вона народить Ісуса. Візит Гавриїла до Марії в Євангелії від Луки називається Благовіщенням (Лк. 1:26-38), подія, котра святкується 25 березня православною та католицькою церквами. Їй теж посвячується Перша радісна таємниця католицької вервиці.

Гавриїл може бути також тим ангелом, який відвідав Йосипа. Після того як він довідався про вагітність Марії, Йосип роздумував про відхилення шлюбу, але «ангел Господній» з'явився Йосипові у сні і сказав йому, що зачате — від Святого Духа. (Мт. 1:18-25).

Згідно з іншою легендою він — теж ангел у книзі Об'явлення (Апокаліпсис Івана), який гудить у ріг оголошуючи Судний день.

Папа Пій ХІІ оголосив архангела Гавриїла покровителем телеграфу, телефону, радіо й телебачення. Ще його вшановують як покровителя дипломатів, філателістів, посланців і поштових працівників.

В ісламі

Джебри́л (араб. جبريل‎‎) Джабраїл (جبرائيل‎) — один з приближених до Аллаха ангелів (поряд з Ізраїлом, Ісрафілом і Мікаїлом), в функції якого входить передача приказів волі Аллаха пророкам.

Джебрил може стати перед посланниками Аллаха в різних образах. Іноді його описують як істоту великого зросту, ноги якого на землі, а голова — в небесах.

Джебрил є головним посередником між Аллахом і пророками, в том числі і Мухамедом. В Корані він згадується як повелитель Мухамеда, котрий захищає його разом з Аллахом від невірних. Через Джебриля Аллах передав Мухамеду — Коран.

Джебрил явився до Мар'ям, щоб сповістити її про народження сина.

Відповідник в руській народній творчості

Руський відповідник імені – Гаврило, близьке до "говорило" – той, що говорить, сповіщає. Свято Благовісника Гаврила, який сповістив Марію про зачаття Богом, припадає на 26 березня. Вважається, що він уособлює блискавку і грім, тобто наближається за своїми якостями до Перуна. Можливо, священна гора Говерла в Карпатах має пряме відношення до цього божественного образу – на ній могли звертатися до Бога, та спостерігали за рухом світил і провіщати запліднення (рівнодення) і народження (сонцестояння) мітологічних образів Сонця. Дзвіниця (аналогічно мінарет) заміняє гору. Коли дзвонар (вартовий) спостерігав народження Сонця, то бив у дзвони (як і грім відганяє нечисту силу), сповіщаючи усе селище про важливу подію. Можливий зв'язок імені Гаврило (Габрієль, Джебрил) із руським словом "забрало" – передня частина шолома, що опускалася на лице. "Закрити забрало" в переносному значенні – замовкнути.

Посилання