Велес

Матеріал з Енциклопедія Рідної Віри
Перейти до: навігація, пошук

ВелесБог таємничих знань, музики, поезії, матеріальних благ, покровитель тварин. Велес зображався у вигляді вола, ведмедя, змія (роги). Велес протиставляється Перуну. На середньому зубі Триглава (Тризуба) це позначається у вигляді стріли, що б'є між ріг чи в сердечко (чоло) Велеса. Велес є зв’язковим світів Нави і Яви: провідник душ померлих до світу Нав і навпаки звідти приносить отрочат. Велес тягне в небі комнощ (човен) Cуражіїв [ВК,3а]. Велес навчив слов'ян землю орати і сіяти, а також всілякому ремеслу. Слово “скот” в давнину мало значення "багатство", "гроші". Скот вважався основним багатством племені, родини. Тому "скотій Бог" Велес є Богом багатства. До цього часу існує звичай залишати на зжатому полі жмут колосків "Велесу на бородку". Трави, квіти, кущі, дерева називали "волоссям землі". Корінь "воло", "вло" став складовою частиною слова "володіти", "влада". Велесу присвячена "Велесова Книга" [ВК, д.16].

У "Слові о полку Ігоревім" співець Боян названий внуком Велеса: "Чи оспівати було, віщий Бояне, Велесів внуче."

Велес тотожний ведичному Валу, біблійному Ваалу і Соломону, св. Власію, Валентину, Миколі та ін. Ушановують Велеса 11 лютого, 9 травня, 6 грудня.

Уривки з Велесової Книги

"Молимо Велеса, Отця нашого, да потягне в Небі комнощь Суражову, да зійде на нас сурі вішати, золоті колове вертячи." [ВК, д.3а].

"Многі ємшці (землероби) ішли з ними також потруждаяся. І от того були вільні і зуровані [*гартовані] як пращури. Влесо бо навчив тих землю раяти і зерно сіяти." [ВК, д.4б].

"На ті же часи не мали єдності і залишилися, як віск без Велеса." [ВК, д.6в].

"Вночі Велес іде во Сварзі по молоку небесному. І іде до чертогу свого і в зорях сідає до Воріт. Тамо ждемо свої співи зачати і Велеса славити од віку до віку і храмину ту, яка блищить огнями многими, і става ягниця1 чиста. То Велес учив Праотців наших землю раяти і злаки сіяти, і жняти віна-вінча на полях страдних, і ставити Снопа до огнища і чтити його, яко Отця Божого." [ВК, д.8(2)].

"Влес-Книгу цю потчемо [*присвятимо] Богу нашому, в якій бо єсть прибіжиця сила... Тут Бог Велес отрочат несе сему. Грядемо се і ймемо до Бога нашого, і тому речемо хвалу: Буде благословен завжди, нині і прісно, від віку й до віку." [ВК, д.16а].

"І так маємо зріти Степи Райські о Сварзі, яка синя є, і та синь іде од Бога Сварога. І Велес іде правити стадами їхніми." [ВК, д.26].

Посилання